Роман Шухевич
Головний Командир У.П.А.

З книжки "Полководець УПА"

    Операція МДБ під кодом "Цілком темно" по захопленню і винищенню Романа Шухевича та його найближчого оточення була закінчена.  Свій успіх святкували переможці, поразку ж гірко оплакували ті, хто її знав.  "І страшний біль стиснув серця нас усіх, коли прийшла dтрагічна вістка про Його смерть, - писав Семен Орловський (Ярослав Стецько) до дня перших роковин смерті Романа Шухевича.  Але крім болю росла в нашій душі ця горда свідомість, що Роман Шухевич - провідник воюючої України - потрапив у нечуваних умовах керувати безпосередньо боротьбю довгі й довгі роки і увесь цей час був на фронті боротьби.  Він потрафив знаходити все нові її форми, нові методи, потрафив виховати ціле нове покоління борців, що йде Йому і тим тисячам, що падуть, нам на зміну.
Нам кривавилося серце, коли Його великі попередники Симон Петлюра й Євген Коновалець падали на бруках чужих міст за Українську державу,  Але ОУН (Організація Українських Націоналістів) ніколи не схилила прапорів.  Не схилила й тим разом, хоч може такого великого удару не завдали ще нам досі Москва за тридцять років, як тому рік,  Бо загинув Найбільший.
    З прагненням пімстити смерть Головного Командира й досягти мети боротьби, за яку (мету) Він поклав життя, йде далі боротьба народу...  Постав Роман Шухевич - Тура - Чупринка - Ловоновського починає поволі висвітлюватися.  Перед українським народом постає людина - символ... і настане час, коли вся Україна ставитиме йому пам"ятники слави і, якщо не розгинув ворог його кісток, спічнуть вони в Київському Пантеоні Невмирущих.
    Білогорща буде колись місцем прощі українських патріотів, бо там загинув Роман Шухевич, щоб жить Чупринкою в віках.  Славлячи героя української національно-визвольної боротьби, Головне командування УПА, УГВР, Провід ОУН на українських землях в повідомленні про смерть генерала Романа Шухевича - Тараса Чупринки писали: "...Притиокупантська визвольна боротьба, що її в 1943-50 рр. повели УПА, підпільна ОУН і багатомільйонові маси українського народу під досвідченим і відважним безпосереднім керівництвом сл. п. генерала Шухевича - Чупринки, з погляду тих надзвичайно важких умов, в яких вона весь час проходила, - не має собі рівної не тільки в українській, але в світовій історії.  Вона завжди становитиме одну з наславніших сторінок історії України.  Внаслідок цієї боротьби московсько-більшовицьким окупантам не вдалось здійснити їхні злочинні пляни щодо України, не вдалося знищити в Україні організований самостійний рух, не вдалось поставити український народ на коліна,  Сьогодні український національно-визвольний рух нерозбитий а ні незламаний, хоч і з значиними втратами в людях, далі веде свої нерівні змагання з московсько-більшовицькою тиранією в обороні національного існування українського народу, в ім"я національної незалежності України.
    Історія визвольно-революційної боротьби українського народу на українських землях 1943-1950 рр. з ім"ям
сл. п. друга Шухевича-Лозовського, Тараса Чупринки - Тура зв"язана нерозривно й навічно.
    Як революційний керівник сл. п. друг Шухевич - Тур відзачався великими організаторськими та військовими здібностами, глибокими політичним розумом, велечезним досвідом революційної боротьби. В його особі український визвольно-революційний рух и весь український народ втратили політичного та військового керівника високої класи.  Політична й життьова  принциповість, безмежена особиста відвага, рухливість, жива й весела вдача, проста в щоденному житті та поведінці,  "Тверда рука" й разом з цим батьківська дбайливість про інших - ось харектерні риси сл. п. генерала Шухевича - Чупринки, що ними Він скрізь і завжди завойовував собі симпатії, сторював життерадісний, бадьорий настрій, закликав на безстрашину, безкомпромісну і тверду боротьбу з ворогами Україні.
    Зі світлою пам"яттю про Нього задивлені в Його геройську постать бійця й керівника визбольного руху, наснажені Його відвагою, оптимізмом та революційністю, загартовані й досвічені під Його рукою, до кінця віддані ідеї визволення українського народу - ми відважно далі вестимемо нашу священну визвольну боротьбу аж до повної нашої перемоги.  Не складемо нашої зброї й не припинимо нашої боротьби доти, аж поки Україна буде визволена.
    Сумна звістка про загибель Р. Шухевича з болем в серцях була сприйнята визвольними рухами в цілому ряді країн.
    Повідомлення про героїчну смерть Головнокомандувача УПА генерала Тараса Чупринки глибоко нас зворушило, - писав грузинський політичний комітет.  Така вже доля вояка і борця - вмирати в боротьбі, але втрата якраз цього визначного провідника українського визвольного руху в цей важливий час, коли вже невдовзі треба буде повести рішальний бій, особливо болюча.
    Ми, представники поневоленого і воючого за свою свободу грузинського народу, співучасники долі українського народу , глибоко відчуваємо Вашу жалобу і висловлюємо, як співборці друзі важко потерпілого українського народу, наше глибоке співчуття.
    Заповіт наших героїв, що впали за свободу, зобов"язує нас ще тісніше згуртуватися в рядах і далі вести боротьбу рішуче і спільними силами.  Лише об"єднавши наші сили, ми зможемо досягти нашу національну мету, а наші народи здобути свободу.
    Хай живе свобода народів! Хай живе український народ! Князь Нікон Накашидже (Голова)Уривок з книжки Геннадія Бурнашова - "Полководець У.П.А."
Image courtesy - Michael Reshitnyk (From an old framed print belonging to his maternal grandfather. It was from a painting dated 1951.


Other related links: Links from InfoUkes Site
The Movie  Hryhoriy Hlady   Photo Album   Полководець У.П.А.     Sviato U.P.A.
 

Click here to return to Family Golash Page


Comments & suggestions: webmaster@ukemonde.com
Last modified: May 17, 2000
© All Rights reserved, ValRom
This page was created by: